3 ranní rituály, které Vás zaručeně nabudí do nového dne

Ráno. Nejdůležitější část dne. Vzpomínám si na doby, kdy moje ráno vypadalo asi následovně. Zazvonil budík a odložila jsem vstávání na později. Když zase budík zazvonil, situace se opakovala, než jsem si uvědomila, že už je skutečně pozdě. Poté jsem rychle vyskočila z postele nevrlá, že už zase musím do práce nebo do školy. Oblékla jsem se, vyčistila si zuby, namalovala se a utíkala. Vše bylo ve velkém shonu. Ve škole nebo v práci jsem se teprve nasnídala. Někdy jsem nestíhala ani to a hladověla až do oběda.

Když se narodila dcera situace se ještě zhoršila. Sama sebe jsem dala na druhou kolej. Průběh byl skoro stejný, ale na prvním místě byla dcera. Vše, co potřebovala, jsem obstarala. Na mě už však nezbýval čas. Bohužel jsem se dostala do stádia, že moje první jídlo byl oběd, čistila jsem si zuby až odpoledne a rezignovala jsem na líčení. To moc nepřispívalo mému sebevědomí.

Úplně jsem ztratila energii. Ráno jsem se probudila a byla jsem stále unavená. Po obědě jsem šla si s dcerou lehnout a večer brzo spát. Jednoho dne jsem si uvědomila, že už bych se sebou měla opravdu začít něco dělat. Připadalo mi, že jsem více a více unavená a prospím podstatnou část dne.

Rozhodla jsem se s tím něco dělat! Do cesty mi v té době přišly ranní rituály. Tak jsem je zkusila. Ze zkoušky se najednou stal zvyk, který mi změnil život! Cítím se mnohem lépe než před pár měsíci. Konečně moje tělo dostalo řád. Řád je to nejpodstatnější, co člověk potřebuje. Ač se to nezdá, je velmi těžké pracovat z domu nebo být na rodičovské dovolené, pokud člověk nemá pevnou vůli. Je sice hezké, že můžete si vstávat, kdy chcete, najíst se, kdy chcete, jít ven, kdy chcete. Druhá strana té mince je však taková, že tělo nemá jasně stanovená pravidla a žije v chaosu. 

Ranní rituály pomáhají člověku nejen zlepšit si náladu po ránu, ale dávají našemu tělu jistotu a řád. Zkoušela jsem se množství rituálů, ale následující tři mi pomohly nejvíce.

  • Vstávání ve stejný čas bez zaklapnutí budíku + projev vděčnosti životu

Jak jsem už psala, vždy když zazvonil budík, tak jsem ho zaklapla a spala dál. Nyní, když jsem k tomu přidala projevení vděčnosti, tak už se tento proces tolik těším, že nemám potřebu budík zaklapnout. Zkrátka sice ležím ještě zachumlaná v posteli, ale přemýšlím nad tím, co je v mém životě krásné. Projevuji vděčnost za to, že žijeme v míru, že mám úžasného manžela a nádhernou dcerku. Všichni jsme zdraví. Jsem členem rodiny a navazuji hluboké vztahy s přáteli. Hlavně však děkuji za to, že žiju.

Ať člověk chce nebo ne, tak všichni na tomto světě jsme jen po určitou dobu. Neznáme však, kdy naše cesta končí. Proto základem mého rána je i uvědomění, že i dneska můžu dojet do své cílové stanice. Proč si tedy tento den neužít? Nikdy nevíme, kdy to bude náš poslední den v životě!

Ať člověk chce nebo ne, tak všichni na tomto světě jsme jen po určitou dobu. Neznáme však, kdy naše cesta končí. Proto základem mého rána je i uvědomění, že i dneska můžu dojet do své cílové stanice. Proč si tedy tento den neužít? Nikdy nevíme, kdy to bude náš poslední den v životě!

Tímto se myšlenkově naladím na tu správnou vlno a s radostí vstanu z postele a mám chuť si tento den užít naplno. To mi pomáhá dát stranou zbytečné neshody a možné hádky.

  • Darování tělu pohyb

Jakmile vstanu a mám aspoň trochu času, najdu si na youtube.com nějakou krátkou meditaci. Třeba jen na 7 minut. Úplně to stačí! Když opravdu na to není čas, tak se aspoň pořádně protáhnu – hlava, ruce, záda a nohy. Většinou si k tomu pro dobrý pocit udělám 30 sedů lehů a mé tělo je spokojené, že alespoň na chvilku jsem se mu věnovala po fyzické stránce.

  • Snídaně

Jakmile jsem fyzicky i psychicky připravená na den, nasnídám se. Tělo potřebuje mít energii na celý den. Pokud bych to neudělala, tělo bude slabé a nebude si moci naplno užít tento den. Od svého těla každý očekáváme nějaké výkony. Jak to pro nás však tělo může udělat, když mu nedáme to, co potřebuje? Na stravu proto nezapomínejme.

Otázkou, která však vyvstává – jak to udělat, když mám děti? Ty také potřebují spousty péče po ránu! Je nutné si uvědomit, že abychom byli dobrými rodiči, musíme být sami v pohodě. Není možné, abychom dali na první místo děti a sami byli úplně bez energie.

Je nutné si uvědomit, že abychom byli dobrými rodiči, musíme být sami v pohodě.

Já to proto dělám tak, že psychicky i fyzicky se připravím na den, když dcera ještě spí. Poté připravím snídani pro všechny a jdu ji zbudit. Dále ten ranní rodinný koloběh postupuje stejně jako předtím s tím rozdílem, že jsem dobře naladěná a plná energie. Tu pak rozdávám všem kolem sebe.

Mou vášní je pozitivní psychologie v každodenním životě a pomáhám klientům k transformaci jejich myšlení v pozitivní. Snažím se je tak vést celkově k šťastnějšímu životu. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  1. Stanislav Petýrek napsal:

    Super. Držím palce, ať se Vám daří!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů