Proč je důležité poznat sám sebe a naslouchat svému tělu?

Poznej sám sebe! Nápis v Delfách, o kterém jsem se učila už v prvním ročníku na střední škole. Co to však znamená? Tenkrát jsem si říkala, že je to pouze pár slov, ale neznala jsem jejich pravý význam. Nepovažovala jsem tato slova za nic důležitého. Postupem času, kdy se však začal přibližovat vstup do mého pracovního života, mě tato věta začala dohánět.

Co vlastně chce dělat moje tělo? Chce denně sedět 8 hodin na jednom místě, nebo chce mít třeba alespoň částečně práci spojenou s pohybem? Chci jen intelektuálně řešit problémy, nebo chci i práci, ve které budu moci zapojit emoce? Toto a mnohé další byly otázky, které jsem si právě s pracovním životem a svým budoucím posláním pokládala.

V tu chvíli mi došlo, že pokud chci být v životě šťastná a spokojená ve všech oblastech, musím dělat to, co mě baví, v čem jsem dobrá, kde vidím smysl. Musím však vnímat to, co CHCI JÁ. Člověk se v prvé řadě musí oprostit od názorů ostatních. Ostatní nežijí náš život, tak přesně neznají naše touhy, schopnosti, dovednosti.

Poznat sám sebe a poté následovat své tělo se tak pro mě stalo základním kamenem mého života. Tohle byla moje cesta k nutnosti sebepoznání. Uvedu Vám však i více důvodů, proč je dobré znát sám sebe a následovat své tělo.

Sebepoznání důležité pro šťastný život. Když budete sami sebe znát a následovat se, budete svou práci nebo jakoukoli jinou činnost dělat s láskou. Budete se cítit naplnění a hrdí sami na sebe. Navíc se díky práci, kterou budete dělat rádi, dostanete do stavu „flow“, tedy stavu, kdy Vám jde všechno od ruky a přestanete vnímat čas. Práce už pro Vás nebude jen sledování hodin, kdy už budete moci jít domů.

Pokud chci být v životě šťastná a spokojená ve všech oblastech, musím dělat to, co mě baví, v čem jsem dobrá, kde vidím smysl. Musím však vnímat to, co CHCI JÁ. Člověk se v prvé řadě musí oprostit od názorů ostatních. Ostatní nežijí náš život, neznají naše skutečné touhy, schopnosti, dovednosti.

Dalším aspektem je, pokud děláte práci, která Vás baví, tak i domů přijdete šťastní. Už to nebude ta naštvaná maminka, co jí v práci stále štvou klienti. Váš domov by díky tomu mohl být harmonickým místem, kam se všichni rádi vrací.

Lidé, kteří se znají a následují své tělo, jsou zdravější. Tito lidé si totiž více váží sami sebe a svého těla a je méně pravděpodobné, že budou trpět depresemi nebo úzkostmi. Když také budete vnímat své tělo, tak Vás to povede ke zdravějšímu životnímu stylu. Sama na sobě cítím, že když si naslouchám, tělo si samo řekne, že teď potřebuje více pohybu, že potřebuje sníst pouze něco lehčího, než knedlo vepřo zelo.

Tito lidé jsou i větší realisté. Možná si teď představíte člověka, který naslouchá sám sobě a dělá to, co ho baví, jako člověka velmi sebevědomého, úspěšného, ale nerealistického, protože vidí sám sebe jen v tom nejlepším světle. Opak je však pravdou. Tito lidé velmi dobře znají své slabé stránky a celkově znají obraz sebe sama velmi dobře. Vidí i svět takový jaký je. Jsou to lidé, kteří převzali zodpovědnost za svůj život. Dokáží si jednoduše vysvětlit, jaké obranné mechanismy používají.

Naopak se však věnují tomu, co je baví a co jim jde od ruky. Za to je druzí oceňují a to jim zvedá sebevědomí. V tom, co dělají, jsou navíc otevření všemu. Nebojí se zdravě riskovat, využívají nejnovější techniku a stále se učí a zdokonalují. Je to jejich práce i koníček.

Dalším velmi podstatným znakem u těchto lidí je, že vidí ve svém životě více smyslu. Svým životem jen neproplouvají, ale naplno ho i žijí. Nejde ovšem jen o aktivní ekonomický život, ale hlavně o stáří. Zkuste se vžít do role sebe samých v 70 letech. Už jste doma. Co je smyslem Vašeho života? Mně se opravdu líbila přednáška Petra Ludwiga, ve které právě upozorňoval na tento problém.

V České republice staří lidé již nemají moc smyslu života. Jsou doma, sledují televizi a čekají, až je někdo navštíví (ne, všichni). Zatímco v asijských zemích ještě ve 100 letech prodávají na trhách svoje výrobky. Tito lidé jsou aktivní a vidí v tom svůj smysl života.  Ani nevíte, jak jsem šťastná, když potkám staré lidi s úsměvem na rtech, jak jezdí třeba se sdruženími seniorů na výlety, když chodí na univerzity třetího věku, nebo když si hledají nové přátele, partnery, práci.

Nedávno jsem na porodnici potkala jednu babičku, která přinesla spousty pletených čepiček dětem, které se narodily hodně předčasně. Říkala, že je pletla spousty měsíců, ale dělala to s láskou. Představovala si prý u toho ta malá miminka, která budou muset být ještě dlouho v inkubátoru. Bylo z ní cítit, že tato činnost byla pro ni nesmírně smysluplná.

Lidé, kteří znají dobře sami sebe a naslouchají si, jsou odolnější. Jdou za úspěchem mnohem vytrvaleji než ostatní. Jsou totiž i více namotivovanější na svou činnost a lépe zvládají stres. Nevyhýbají se tolik nechtěným činnostem, ale vnímají tuto činnost jako výzvu.

Posledním bodem, který bych chtěla uvést je, že tito lidé mají hlubší mezilidské vztahy. Čím hloub se v manželství lidé znají takoví, jací jsou, tím si jsou blíže. Pokud by mělo být manželství založeno na „masce“, kterou by jeden nebo druhý na sobě měli – nevydrželo by.

Ukázkovým příkladem je vztah mého kamaráda. Ten si vyhlédl jednu velmi pohlednou a inteligentní slečnu. Od začátku se o ní ucházel a snažil se být tím, koho by ona chtěla. Byl gentleman, vše za ní platil, pomáhal jejím rodičům, staral se o děti její sestry. Nicméně ona věděla, že on pro ni udělá všechno, tak byla na koni. Trošku si s ním hrála jak kočka s myší. Po dvou letech jejich vztahu se mi svěřil, že už to nedává. Stále hraje někoho, kým není, a přitom její city k němu se nemění. Rozhodl se vztah ukončit, protože jejich vztah nebyl založen na hlubokém partnerském vztahu.

Pokud tedy chcete i Vy žít šťastnější a naplněnější život, poznat své silné stránky, být odhodlanější, zdravější a realističtější, vstupte do 3dílného kurzu ZDARMA – Poznej sám sebe v lepším světle, který pro Vás připravuji.

 

Joseph, Stephen. Autenticita: jak být sám sebou a proč na tom záleží. Překlad Magdalena Herelová. Vydání první. Praha: Portál, 2018. 191 stran. Spektrum; 116. ISBN 978-80-262-1361-1.

Mou vášní je pozitivní psychologie v každodenním životě a pomáhám klientům k transformaci jejich myšlení v pozitivní. Snažím se je tak vést celkově k šťastnějšímu životu. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů